NARRATIVE LIFE

 

Čo je to EEG-feedback?

obr.

Prirodzená biologická spätná väzba, biofeedback, je súčasťou životných prejavov živých organizmov a pomáha im udržiavať rovnováhu vo všetkých oblastiach života.

Je možné zaznamenávať reakcie tela cez vlhkosť pokožky, svalové napätie, teplotu alebo napríklad prostredníctvom mozgových vĺn. Metóda, ktorá umožňuje človeku ovládať svoje mozgové vlny, sa nazýva EEG-feedback. Mozog pri nej dostáva okamžitú, cielenú a presnú informáciu o ladení svojich mozgových vĺn. Prostredníctvom špeciálneho počítačového programu opakovaným tréningom sa zlepšuje schopnosť autoregulácie spontánnej elektrickej aktivity mozgu.

Ako prebieha terapia?

Absolvujete prvý skúšobný biofeedback tréning, aby bolo možné zistiť tzv. krivku učenia. Tá napovie úspešnosť a pravdepodobný počet tréningov. Tréning je hravý, bezbolestný a nenásilný. Jeho efekt je dlhodobý.

obr.Technika používa snímacie elektródy priložené na temeno hlavy a na obidve uši. EEG snímač zachytáva mozgové vlny a informácie odovzdáva počítaču. Ten analyzuje signál a zaisťuje feedback - spätnú väzbu. Priebeh svojich mozgových vĺn vidíte pred sebou na obrazovke v podobe videohry, ktorú hráte len silou svojej myšlienky, bez klávesnice alebo myši. Keď narastá aktivita mozgu v žiadúcom pásme mozgových vĺn, hráč je odmeňovaný úspešnými výsledkami, a naopak. Mozog postupne reaguje na tieto motivačné vodítka. Takto mozog sám rozvíja proces učenia nových, vhodnejších frekvencií mozgových vĺn. Metóda má veľmi široké možnosti uplatnenia.

Ako dlho tréning trvá?

Dĺžka tréningu závisí od cieľov, ktoré chcete dosiahnuť, od závažnosti vašich ťažkostí a na veku. Počet sedení sa pohybuje v rozpätí 10 až 80 sedení. V priemere však 30 až 40 sedení.

Ako často by mal byť tréning?

Na začiatku je vhodné 3-4 krát týždenne, neskôr podľa potreby, minimálne 2-3 krát týždenne.

Môže mať škodlivé následky?

Ide o tzv. neinvazívnu metódu, nič sa "nedáva do človeka". Pracuje s vlastným signálom. EEG-feedback nevyvoláva závislosti. Nie je náhradou práce mozgu, práve naopak. Jedná sa o prácu mozgu na ňom samotnom.

Účinok je trvalý, podobne ako umenie čítať a písať. Akonáhle sa váš mozog naučí príslušné postupy a vzorce, uloží ich do pamäte a vie ich používať.

Aké výsledky možno dosiahnuť?

Účinnosť metódy sa pohybuje od 60% do 90% podľa miery obtiažnosti problému. Čím je problém závažnejší, tým je tréning náročnejší.

Ako dlho trvá jedno tréningové sedenie?

Jedno sedenie trvá 40 až 50 minút. Je zaujímavé, zábavné a fyzicky nenáročné, s veľmi užitočnými výsledkami.

Pri akých klinických indikáciách sa využíva?

  • Ľahké mozgové dysfunkcie: poruchy pozornosti, sústredenia, nálad, hyperaktivita

  • Špecifické vývinové poruchy učenia

  • Vývinové chyby reči

  • Poruchy spánku, nespavosť, škrípanie zubami, nočné pomočovanie u detí

  • Všeobecný stres

  • Depresia a úzkosť

  • Chronické bolesti: vazomotorické a tenzné bolesti hlavy, bolesti chrbta a pod.

  • Poúrazové stavy mozgu a stavy po porážke, paralýzy

  • Epilepsia

  • Podporná liečba pri liečbe závislostí

  • Tréma, napätie pred a pri výkonoch

  • Respiračné ťažkosti

  • Cievne a obehové poruchy (srdcové arytmie, Raynaudova choroba)

  • Poruchy tráviaceho systému

  • Tréningy športovcov, manažérov, pilotov, šoférov atď.

Kto môže viesť tréning?

Aplikácia metódy patrí výhradne do rúk odborníka s patričným vzdelaním. V sieti "EEG Biofeedback Centrum" (ochranná známka) je každé stredisko vedené klinickým psychológom, ktorý absolvoval špeciálnu prípravu garantovanú EEG Biofeedback Institut a spolupracuje s ďalšími odborníkmi (neurológmi, psychiatrami, obvodnými lekármi atď.).

EEG-feedback terapia zatiaľ nie je hradená zdravotnou poisťovňou.

ilustrácia

História biofeedbacku

Metódu po dlhoročnom laboratórnom výskume objavil neurofyziológ profesor Sterman. Bola vyvinutá pre NASA za účelom výcviku amerických kozmonautov a vojenských pilotov v US Air Force. Termín "biofeedback" bol prvýkrát použitý v 60-rokoch na označenie laboratórnych procedúr, ktoré sa vtedy používali na to, aby sa pokusné osoby naučili meniť aktivitu svojho mozgu, tlak krvi, srdcový rytmus a iné telesné funkcie, ktoré normálne nie sú vôľovo ovplyvniteľné.

vlnyV r. 1972 bol publikovaný prvý prípad obmedzenia záchvatov epilepsie pri používaní EEG biofeedback terapie. Odvtedy sa metóda rozšírila po celom svete a úspešne sa používa v klinickej praxi. Najvýznačnejšou osobnosťou, ktorá podporuje metódu je Karl Pribram, objaviteľský neurochirurg, neuropsychológ a jedna z najrešpektovanejších osobností súčasnej vedy vôbec. Je spoluvydavateľom časopisu Journal of Neurotherapy, kde sa publikuje množstvo výsledkov výskumov efektivity metódy. Na Slovensku existuje sieť pracovísk, kde sa metóda aplikuje v praxi.